12 rad dla prowadzenia biznesu internetowego

12 rad dla prowadzenia biznesu internetowego

W tym wpisie przeczytasz 12 rad, które ułatwią Ci prowadzenie biznesu.

W tym wpisie przeczytasz 12 rad, które ułatwią Ci prowadzenie biznesu internetowego.

1. Planuj krótkoterminowo

planowanie

Długoletnie plany się nie sprawdzają. Istnieje zbyt wiele niewiadomych by wiedzieć co się wydarzy za 5 czy 10 lat. Świat zmienia się zbyt szybko. Zmieniaj plany według potrzeb, planuj na tydzień w przód i od razu zabieraj się do działania.

2. Nie potrzebujesz wielkiej firmy

Nadrzędnym celem Twojej firmy jest przynoszenie dochodów i zapewnienie Tobie odpowiedniej ilości czasu wolnego. Posiadanie gigantycznej firmy może zmniejszyć jej elastyczność. Nie zwiększaj liczby pracowników i powierzchni  biurowej za wszelką cenę. Dąż do tego aby być właścicielem dobrej firmy, a nie wielkiej. Mała firma to mniejsza odpowiedzialność, możliwość wyboru klientów oraz większa swoboda w zarządzaniu terminami realizacji zleceń.

3. Pracownicy

Zatrudniaj według charakteru, a nie umiejętności. Z pracownikiem będziesz musiał spędzać dużo czasu, a przecież chcesz żeby był to czas spędzany przyjemnie. Warto zatrudnić osobę, która lubi wykonywać czynności, których ty otwarcie nienawidzisz.

4. Dobry produkt rozwiązuje problemy

Twój pomysł będzie dobry jeżeli będzie rozwiązywał konkretne problemy. Najlepiej problemy, które sam posiadasz. Wiele firm powstała w ten sposób. Jeżeli produkt lub usługa rozwiązuje Twój problem to nie musisz się martwić czy produkt się przyjmie. Nie potrzebujesz także robić badań rynku, bo wiesz, że Twój produkt jest potrzebny.

5. Skup się na sukcesach

Skup się na sukcesach, a nie na niepowodzeniach. Według danych zebranych przez pracowników Harvardu porażki niczego nie uczą, a biznesmeni, którzy je popełnili mają taką samą szansę na sukces w nowym biznesie co początkujący. Tylko ludzie sukcesu mają większą szanse na sukces.

6. Nie konkuruj cenowo

konkurowanie-cenowo

Jeżeli będziesz zaniżał swoje ceny będzie to oznaczać, że posiadasz słabe umiejętności lub Twój produkt jest słabej jakości. Walka cenowa zawsze jest przegrana, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś z Chin, który wykona usługę taniej. Pamiętaj jednak, że swoje ceny musisz umieć uzasadnić. Jeżeli klient zapyta w jakiś sposób ustaliłeś ceny musisz umieć odpowiedzieć.

7. Ukryte koszty

Pamiętaj by do oferowanej przez siebie ceny wliczyć niewidoczne na pierwszy rzut oka koszty:

  • Podatki,
  • Ceny dojazdów do klienta i spotkań,
  • Koszty reklamy.

8. Ciągły rozwój biznesu internetowego

rozwoj-biznesu

Pamiętaj aby cały czas się rozwijać oraz dawać możliwość rozwoju swoim pracownikom. Poświęć jeden dzień w tygodniu na przeczytanie książki, obejrzenie filmu na YouTubie dotyczącego branży lub wyjazdu na konferencję.

9. Automatyzuj

Jeżeli coś można zautomatyzować to zrób to. Nie trać czasu na wypełniania faktur czy odpowiadania na pojedyncze maile. Staraj się grupować zadania i je delegować. W ten sposób się odciążysz i będziesz mógł się skupić na tym co naprawdę ważne.

10. Bądź wyrazisty

Nie musisz kierować swojego produktu do wszystkich. Zrób produkt dla wybrańców i broń swoich racji. Może stracisz przez to część klientów, ale część z nich zostanie prawdziwymi fanami Twojej marki. Pamiętaj aby nie podążać za modą. Moda przemija. Skup się, aby wartości i produkty które oferujesz były ważne tak jak teraz tak i w przyszłości. Charakter Twojej firmy zależy tylko od Ciebie.

11. Myśl o zyskach

mysl-o-zyskach

Od pierwszego dnia istnienia firmy myśl o zyskach. Nie skupiaj się na tym, że Twoja firmie zacznie „kiedyś” zarabiać. „Kiedyś” nigdy nie nadchodzi.

12. Lepiej robić dobrze jedno, niż więcej średnio

Nie skupiaj się na kilku pomysłach na raz. Doprowadź jeden do końca, a dopiero później zajmij się kolejnym. Pamiętaj też żeby upraszczać. Zbyt bogata oferta sprawi, że  nie wszystkie twoje usługi będą najlepszej jakości, a klienci nie będą mogli się zdecydować którą usługę wybrać. Ludzki umysł ma problem z podjęciem decyzji, gdy ma do wyboru więcej niż 7 opcji.

To tylko niektóre z zasad, którymi warto się kierować prowadząc firmę. Takich wskazówek jest o wiele więcej. Jeżeli chcesz przeczytać więcej rad dla prowadzenia biznesu internetowego napisz o tym w komentarzu.

Pozdrawiam Tomek

author-image

Tomasz Wikło

Człowiek z informatyczną pasją. Komunikatywny, kreatywny i chętny do podejmowania wyzwań. Specjalista w dziedzinie tworzenia stron internetowych. Z wykształcenia informatyk i ekonomista. W czasie wolnym podróżuje po egzotycznych zakątkach świata.