Jak wybrać odpowiedni szablon pod stronę na WordPressie?

Jak wybrać odpowiedni szablon pod stronę na WordPressie?

Instalując WordPressa, otrzymujemy domyślny szablon. Jeżeli chcemy prowadzić prostego bloga, sprawdzi się idealnie. Wystarczy podmienić zdjęcie bannerowe, dodać artykuły. Jednak co gdy chcemy więcej? Z pomocą, przychodzą gotowe szablony. 

Zarówno darmowe jak i komercyjne. Jednak który będzie odpowiedni? Na co zwrócić uwagę? Na te i na kilka innych kwestii, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Na wstępie chcę zrobić mały podział na darmowe oraz płatne szablony i kilka kwestii z nimi związanych. Decydując się na darmowy szablon, musimy zdawać sobie sprawę z kilku bardzo istotnych kwestii.

  • Darmowe motywy są sporadycznie aktualizowane
  • Wiele z nich jest porzucanych
  • Autorzy darmowych motywów nie udzielają do nich wsparcia
  • Jakość kodu utrudnia modyfikację

W związku z powyższymi punktami, w przypadku błędnego działania szablonu, możesz aktualizacji się nie doczekać, szczególnie istotne to jest w przypadku luk bezpieczeństwa. Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z programowaniem, to używając darmowych szablonów będziesz potrzebować ogromnej wiedzy, aby poradzić sobie z pojawiającymi się usterkami. Jeżeli powyższe punkty nie mają dla Ciebie większego znaczenia, to bez znaczenia czy wybierzesz darmowy czy płatny szablon. Prawdopodobnie spełni Twoje oczekiwania. Jednak jak się pewnie domyślasz, komercyjne szablony rozwiązują powyższe problemy, czyli są znacznie częściej aktualizowane, mają określony czas wsparcia od autorów a kod jest znacznie przyjemniejszy do czytania i modyfikacji.

Jaki szablon pod stronę na WordPressie będzie dla mnie odpowiedni?

1. Pamiętaj o RWD

Upewnij się, że Twój szablon będzie w pełni dostosowany na urządzeniach mobilnych – Responsive Web Design. Jeżeli na mniejszych ekranach, pojawi się Tobie poziomy pasek przewijania, zapomnij o takim szablonie. Prawdopodobnie już jest bardzo nieaktualny i tylko się nad nim nadenerwujesz.

2. Zwróć uwagę na ułożenie elementów na stronie

Gdzie znajdują się elementy na stronie, jaki jest układ nagłówka, głównej sekcji na treść czy stopki. Bardzo dobrze, gdy szablon od razu wygląda ładnie, tak jakbyśmy chcieli, jednak fakt jest taki, że wszystkie kolory, zdjęcia, krój czcionek możemy zmienić w bardzo łatwy i szybkoi sposób. Natomiast to, jak strona jest zbudowana, gdzie ma ustawione elementy jest już znacznie trudniejsze do zmiany. Przykładowo, przeniesienie sidebara z lewej strony na prawą, w zależności od motywu może się okazać bardzo czasochłonnym i skomplikowanym zajęciem. Dlatego zdecydowanie najpierw zwróć uwagę na ułożenie elementów na stronie, a później na kolory, zdjęcia, czcionki, które możesz zmienić w ekspresowym tempie, szczególnie jeżeli chociaż troszkę znasz HTML i CSS.

3. Wbudowane funkcjonalności

Zwróć uwagę czy szablon, który wybierasz, posiada wszystkie wymagane przez Ciebie funkcjonalności. Tutaj są dwie szkoły, jedna poleca wybór szablonu optymalnie dostosowanego bez zbędnych dodatków, a druga do wyboru rozbudowanego motywu z wyłączeniem wszystkiego, czego się nie używa bezpośrednio w kodzie. Takie podejście można często zobaczyć w płatnych, droższych szabloach. Osobiście uważam, że nie tyle problem jest w ogromie dodatków, które i tak można łatwo i szybko wyłączyć, co używanie/kupienie szablonu, który od początku nie spełniał oczekiwań. Przykładowo, jeżeli chcesz sprzedawać produkty, to zakup szablonu, który nie wspiera WooCommerce jest nie porozumieniem. Trzeba byłoby pisać większość od zera.
Innym aspektem funkcjonalności, ale równie ważnym są np. bannery. Jeżeli chcesz slider z rotującymi się zdjęciami, a jest tylko zdjęcie bez możliwości łatwej i szybkiej zamiany na slider, to rozczarujesz się takim szablonem. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku galerii. Potrzebujesz galerię, gdzie będziesz mógł ją filtrować po tagach bez odświeżania strony? Upewnij się, że twój szablon wspiera to „prosto z pudełka”. Utworzenie galerii od zera to skomplikowana sprawa, a dodatkowe wtyczki, które spełnią Twoje oczekiwania mogą okazać się zbyt drogie.

4. Szybkość działania

Zwróć uwagę na szybkość działania motywu. Ile czasu zajmuje załadowanie strony. Jeżeli masz bardzo szybkie łącze, to pomocnym będzie inspektor kodu w Google Chrome z narzędziem throttling (zrzut poniżej), gdzie możemy ustawić na jakim łączu ma się wczytywać strona oraz Google Speed Insights i GTmetrix.

5. Liczba sprzedanych szablonów

Decydując się na płatny szablon zwróć uwagę na to kiedy szablon został utworzony (created), kiedy ostatni raz zmodyfikowany (last update) jaką uzyskał ocenę oraz top co najważniejsze, ile razy dany autor sprzedał swoje szablony. Za dobry przykład mogę podać szablon Avada, który został sprzedany w liczbie 320,491 razy, oceniony został na 4,77 przez 18079 oceniających, zaktualizowany został 17 kwietnia a pierwsza wersja została wydana w 2012 roku. Wydaje się tutaj wszystko idealnie, jednak chcę zwrócić jeszcze Twoją uwagę na datę wydania tego szablonu. Pierwszy raz został wydany 5 lat temu. Szablon ratuje tak naprawdę regularne aktualizacje. Te 5 lat to dość duży przeskok technologiczny, więc osobiście proponuję szablony nowsze. Tak do maksymalnie 1-2 lat wstecz od aktualnego roku.

 

6. Na końcu oceniaj wygląd

Dopiero na samym końcu, gdy jesteś pewny wszystkich powyższych elementów zwróć uwagę na wygląd. Gdy zastanawiasz się nad wyborem szablonu, który na starcie ma kolorystykę, czcionki, zdjęcia dokładnie takie jak chcesz mieć, ale brakuje w nim np. rotatora zdjęć, to wybierz szablon, który już to ma wbudowane. Nawet, gdyby kolorystyką, czcionkami zupełnie odchodził od Twojej koncepcji. Jest to rzecz, którą można łatwo zmienić, jeżeli znasz minimalne podstawy HTML i CSS. Natomiast jeżeli nie znasz, to upewnij się, że Twój motyw wspiera zmianę kolorów większości jak nie wszystkich elementów na stronie.

 

Gdybym miał w jednym zdaniu udzielić Ci wskazówki, jaki szablon wybrać, to zdecydowanie powiedziałbym “taki, który jest responsywny i ma całą potrzebną Tobie funkcjonalność”.  Pozostałe elementy jak wygląd z odrobiną wiedzy technicznej można łatwo zmodyfikować.

Kamil Laskowski

Sympatyk systemów otwartoźródłowych. Człowiek z zapałem, doskonale wiedzący, czego chce od życia. W wolnych chwilach uwielbia tańczyć oraz grać na gitarze.