Jak wypozycjonować stronę internetową

Jak wypozycjonować stronę internetową

WordPress jest bardzo dobrą platformą pod pozycjonowanie stron internetowych. Wystarczy konfiguracja jednej wtyczki, aby nasza strona wskoczyła na wysoką pozycje w wyszukiwarkach.

jak wypozycjonować stronę? To pytanie zadają sobie właściciele stron www. Im wyższa pozycja w wyszukiwarce, tym więcej wejść na stronę, co przekłada się na zwiększoną sprzedąż.

WordPress sam w sobie, niestety nie oferuje narzędzi pozycjonerskich. Jednak ze względu na ogromną popularność WordPressa takie narzędzia stały się potrzebne. Zaczęły więc powstawać wtyczki dodające potrzebną funkcjonalność i tak od lat cieszącym się bardzo wysokim uznaniem stała się wtyczki Yoast SEO,

Instalacja wtyczki Yoast SEO

Instalacja – jak to zwykle w WordPressie – jest ekstremalnie łatwa. Przechodzimy do Wygląd->Wtyczki->Dodaj nową, w wyszukiwarce wpisujemy Yoast SEO a następnie przycisk Zainstaluj teraz.

yoast_seo-instalacja

Po włączeniu w menu kokpitu, dojdzie nowa opcja SEO.

yoast_seo-kokpit_menu

Przejdźmy od razu do Dashboard a następnie kliknijmy zakładkę Ogólne.

yoast_seo-ogolne

W opcjach ogólnych, będziemy mogli przywrócić domyślne ustawienia Yoast SEO, sprawdzić autorów wtyczki oraz to co najbardziej nas interesuje – uruchomić prosty konfigurator. Wciśnij przycisk Open the configuration wizard.

SEO w 10 krokach

Krok 1

W pierwszym kroku pojawi się oferta zakupu licencji. Oczywiście nie trzeba jej kupować, można swobodnie przejść do następnego kroku. Na tej samej stronie możemy również zapisać się na newsletter, dzięki któremu dowiemy się jeszcze więcej o Yoast SEO oraz innych wtyczkach i o pozycjonowaniu ogólnie.

yoast_seo-krok1

Krok 2

Drugi krok dotyczy naszego obecne środowiska, na którym uruchamiamy Yoast SEO. Do wyboru mamy opcje Production, która określa stronę, która jest już publiczna i generowany na nie jest pewien ruch, Staging określa stronę, która jest jedynie kopią strony Produkcyjnej ale do celów testowych i ostatnia opcja dotyczy strony uruchomionej lokalnie do celów rozwojowych.

yoast_seo-krok2

Krok 3

W trzecim kroku określamy typ naszej strony, z jaką najbardziej się identyfikujemy. Do wyboru mamy: Stronę z wpisami, sklep internetowy, stronę z newsami, małą witrynę firmową, inną witrynę korporacyjną oraz inną osobistą stronę.

yoast_seo-krok3

Krok 4

W kroku czwartym ustawiamy, czy jest to strona firmowa czy prywatna. Dane te są potrzebne dla Google Knowledge Graph.

yoast_seo-krok4

Krok 5

W piątym kroku określamy serwisy społecznościowe.

yoast_seo-krok5

Krok 6

W kroku szóstym możemy określić, czy wpisy, strony oraz media mają być indeksowane. W przypadków media WordPress automatycznie generuje UL

dla każdego pliku, po zaznaczeniu tej opcji na Visible uploadowane pliki również byłby indeksowane przez Google.

yoast_seo-krok6

Krok 7

W kroku siódmym określamy, czy np. wpisy na blogu mają wielu autorów. Jeżeli nie, to archiwa wpisów nie będą indeksowane.

yoast_seo-krok7

Krok 8

W ósmym kroku możemy zintegrować Yoast SEO z Google Search Console. Po wprowadzeniu klucza uwierzytelniającego będziemy mieli część danych z Google Search Console w kokpicie.

yoast_seo-krok8

Krok 9

W kroku dziewiątym określamy nazwę witryny i separator tytułu.

yoast_seo-krok9

Krok 10

Ostatni krok to tylko informacja o poprawnym skonfigurowaniu Yoast SEO.

yoast_seo-krok10_1

Gratulację! Od teraz twoja witryna będzie znacznie lepiej indeksowana przez wyszukiwarki internetowe.

Jednak na tym nie koniec. Gdyby wtyczka tylko tyle umożliwiała byłoby dosyć ubogo. Wtyczka do wpisów i postów dodaje dodatkowe opcje konfiguracyjne. Możemy sprawdzić swój tekst pod kątem SEO, dodać słowa kluczowe, ustawić tytuł, opis i obrazek dla Facebooka lub Twittera. W zaawansowanych ustawieniach możemy dostosować meta robots lub dodać kanoniczny adres URL.

jak wypozycjonować stronę? Konkrety

yoast_seo-readability_2

yoast_seo-keywords2

Jak możesz zobaczyć na powyższych zrzutach, wtyczka podpowiada nam co powinniśmy poprawić aby usprawnić pozycjonowanie dla wpisu lub strony. Dotyczy to zarówno tekstu jak i słów kluczowych.

yoast_seo-fb

yoast_seo-adv

Tak prezentuje się Yoast SEO z podstawowymi opcjami. Jednak w zakładce Featues możemy ustawić Advanced settings page. Do ustawień wtyczki dojdzie wtedy kilkanaście, jak sama nazwa mówi – zaawansowanych ustawień. Jednak o tym innym razem.

jak wypozycjonować stronę

Zapraszam do podzielenia się uwagami. A Tobie wystarcza podstawowa konfiguracja wtyczki opisana powyżej, czy używasz zaawansowanych opcji konfiguracyjnych?

Już wiesz jak wypozycjonować stronę internetową. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o reklamowaniu strony internetowej zapoznaj się również z artykułem na ten temat.

 

Kamil Laskowski

Sympatyk systemów otwartoźródłowych. Człowiek z zapałem, doskonale wiedzący, czego chce od życia. W wolnych chwilach uwielbia tańczyć oraz grać na gitarze.