Własne ostylowanie w edytorze

Własne ostylowanie w edytorze

Z wpisu dowiesz się, jak utworzyć własne ostylowanie dostępne z poziomu edytora WordPress, za pomocą wtyczki TinyMCE Custom Styles.

W poprzednim artykule dowiedziałeś się, jak można pod każdym wpisem dodać własne menu – proste przyciski. Niewielka modyfikacja szablonu była do tego potrzebna. Jednak co w przypadku, gdy chcemy dodać jakieś proste elementy – ponownie niech będą to przyciski – w środku treści ale tylko w przypadku niektórych wpisów?

Z pomocą przychodzi wtyczka TinyMCE Custom Styles. Jej głównym celem jest umożliwienie wstawiania własnego formatowania w edytorze wizualnym bez konieczności edytowania kodu źródłowego. Utwórzmy więc dwa przyciski, pierwszy jasny a drugi ciemny, ale zanim to zrobimy musimy zainstalować wtyczkę.

Instalujemy wtyczkę

W kokpicie wybieram wtyczki -> dodaj nową, odnajdujemy TinyMCE Custom Styles i klikamy zainstaluj.

tinymce_custom_styles-instalujemy2

Po zainstalowaniu i włączeniu, możemy przejść do ustawień wybierając Ustawienia->TinyMCE Custom Styles.

Konfiguracja wtyczki

TinyMCE Custom Styles dodaje dwa własne style CSS, musimy jedynie wskazać w jakiej lokalizacja mają zostać utworzone. Aby mieć pewność, że nic nie zostanie nadpisane przy aktualizacji motywu bazowego i potomnego wybrałem trzecią opcję, czyli Use a custom directory (recommended) at …/wp-content a następnie zapisałem wszystkie zamiany za pomocą przycisku Save all settings.

tinymce_custom_styles_settings

Konfiguracja zakończona, teraz wystarczy skonfigurować style.

Dodawanie stylów

Musimy określić tytuł, jaki będzie widoczny w edytorze wizualnym. Po kliknięciu przycisku Add  new styles będziemy mogli wybrać typ elementu do utworzenia – liniowy lub blokowy – i co ciekawsze, możemy wybrać selektor, którego nasze reguły będą się tyczyć. Możemy dopisać używane klasy i/lub dodać własne ostylowanie. W naszym przypadku nie będę dodawać gotowych klas CSS dlatego kolumnę CSS Class(es) pozostawię pustą a lekko zmodyfikuję CSS Styles, tak jak przedstawiłem to na zrzucie poniżej.

tinymce_css_styles2

Po zapisaniu zmian, możemy przejść do naszego wpisu i dodać w nim dwa przyciski.

Dodajemy przyciski

Upewnij się, że masz widoczne wszystkie przyciski paska narzędzi klikając poniższą ikonkę.

tinymce_toolbar2

Jak możesz zobaczyć na zrzucie powyżej, w pasku narzędziowym pojawił się dropdown Formaty. Będziemy mogli z niego wybrać zdefiniowane przez nas przyciski. Zaznaczamy więc pożądany kawałek tekstu i wybieramy z niego nasz format.

tinymce_przyciski

Na powyższym zrzucie przycisk ciemny już ustawiłem. Jeżeli wcześniej przyjrzałeś się dodawanym stylom, to nie określałem z góry koloru tekstu dla przycisku ciemnego – końcowy użytkownik może to zrobić samemu wybierając kolor z paska narzędziowego.

tinymce_colors

Po dodaniu obu przycisków prezentuje się to tak jak na poniższym zrzucie.

tinymce_przyciski_wpis

Dodanie takiego własnego stylu jest bardzo proste, dlatego zachęcam Ciebie do uszczęśliwienia swoich klientów poprzez dodanie kilku predefiniowanch stylów, ładnie komponujących się z Twoim szablonem.

Kamil Laskowski

Sympatyk systemów otwartoźródłowych. Człowiek z zapałem, doskonale wiedzący, czego chce od życia. W wolnych chwilach uwielbia tańczyć oraz grać na gitarze.