TemplateMonster Monstroid<br >Testujemy motyw

TemplateMonster Monstroid
Testujemy motyw

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję jeden z komercyjnych szablonów, który jest warty swojej uwagi.

Motyw WordPress Monstroid został stworzony przez firmę templatemonster.com. Jeżeli wcześniej używałeś szablonów z innych serwisów, to sposób instalacji szablonu Monstroid jest dosyć nietypowy. Najpierw trzeba zainstalować wtyczkę monstroid-wizard i wprowadzić klucz aktywacyjny posiadanego motywu.

monstroid_klucz_aktywacji

Po wprowadzeniu klucza wystarczy kliknąć w przycisk Instaluj aby zainstalować motyw.

monstroid_instalacja

Niestety otrzymałem tutaj błąd związany z wtyczką Contact Form 7.

monstroid_contact_form_7_err

Skutek był taki, że po otworzeniu strony głównej strona wyglądała nie poprawnie. Postanowiłem napisać do wsparcia technicznego wykorzystując Live Chat z pytaniem, co dalej powinienem zrobić z szablonem. Bardzo szybko otrzymałem informację aby pobrać wtyczkę za pomocą Wtyczki->Dodaj nową oraz o skopiowaniu danych z katalogu theme/manual_install/uploads/ do katalogu WordPressa wp-content/uploads/. Po wykonaniu powyższej operacji musiałem jeszcze zimportować zmodyfikowany o prawidłową ścieżkę do adresu strony plik sql do phpmyadmina. Po tej operacji wszystko ruszyło i testowanie można było zacząć.

Szablon Monstroid

Chcę zwrócić tutaj uwagę, że dla celów artykułu testowałem na dosyć niestandardowej szerokości 980px.

Po otworzeniu strony naszym oczom ukaże się standardowy układ strony – logo, menu i slider. Wszystkie te elemnty są prawidłowo umieszczone, czcionki do siebie pasują ale kolory na bannerze mogłyby zostać poprawione. Na zdjęciu poniżej widać, że jest biały tekst na jasnym tle.

monstroid_home

Kolejną rzeczą, która zwróciła moją uwagę był widget do zmiany układu strony. Do wyboru mamy dwie opcje, pierwsza dostosowuje się do szerokości ekranu a druga ustala układ typu “boxed”, gdzie całą strona po lewej i prawej stronie w przeciwieństwie do pierwszego układu posiada marginesy.

monstroid_layout_skins

W tym samym widgetecie możemy wybrać 1 z czterech przygotowanych skórek. Po wcześniejszym przejrzeniu strony, skórka “Material Design” prezentowała się bardzo dobrze, więc do artykułu postanowiłem ustawić skórkę “Minimal”.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt zastosowania wielu ozdobników, które dodają do strony ciepła i poczucia bardzo przemyślanej strony. Na zrzucie poniżej możemy zobaczyć, jak w jednej z sekcji tło jest lekko ścięte. Osobiście bardzo podobają mi się sekcje tego typu. Motyw wyciętych, czy wciętych trójkątów będzie przewijał się przez całą stronę, jednak jest to bardzo przemyślane i nie sprawia wrażenia przesytu.

monstroid_home_sekcja_ozdobnik

W treści mamy do dyspozycji wykresy czy kołowe odzwierciedlenia umiejętności.

monstroid_home_skills

Menu Szablonu Monstroid

Menu na wstępie prezentuje się jak na wcześniejszych zrzutach, jednak warto spojrzeć na podmenu. Po najechaniu myszką płynnie wyświetla się box, z większą liczbą odnośników do wyboru.

monstroid_menu

Jak to bywa w płatnyh szablonach,  do dyspozycji mamy kilka wcześniej przygotowanych konfiguracji. Zawsze warto przejrzeć co udostępniają szablony prosto z pudełka. To ogromna oszczędność czasu przy tworzeniu stron.

Warto zwrócić uwagę, na galerie. Podobnie jak stron głównych mamy do dyspozycji kilka opcji – Masonry, Grid i Justified. Każda z tych opcji w 6 konfiguracjach. Daje to szeroką paletę ustawień już po zainstalowaniu motywu. Na zrzucie poniżej możesz zobaczyć wszystkie 3 opcje, widać również filtr, który możemy zastosować aby ograniczyć wyniki.

monstroid_gallery_masonry

monstroid_gallery_grid

monstroid_gallery_justified

Identyczne opcje konfiguracyjne mamy przy tworzeniu portfolio, jednak to co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, to opcja timeline. Jak sama nazwa mówi, nasze wpisy mogą wyświetlać się w formie osi czasu. Wygląda całkiem oryginalnie!

monstroid_portfolio_timeline

Jeżeli tego wszystkiego byłoby nam mało, to możemy uruchomić sklep i zacząć sprzedawać.

monstroid_shop

Oczywiście szablon jest w pełni responsywny, działa na przerożnych rozdzielczościach popranie.

monstroid_iphone5

monstroid_nexus7

Nie zdarza się, aby coś wychodziło poza obszar czy aby było niewidoczne, chociaż przy testowanej rozdzielczości momentami miałem wrażenie, że marginesy mogłyby w niektórych momentach być większe albo breakpoint mógłby nastąpić wcześniej.

monstroid_breakpoint

Pamiętaj jednak, że testowałem na niestandardowej rozdzielczości. Na standardowej desktopowej rozdzielczości, lub troszkę mniejszej niż 980px wszystko wraca do normy i jest wyświetlane poprawnie.

Z rzeczy technicznych, to dużym plusem jest zastosowanie bootstrapa. Dzięki temu, modyfikacja stylów będzie znacznie łatwiejsza. Wraz z szablonem otrzymujemy pliki PSD. Dla formularzy zastosowany jest Contact Form 7.

Strona ładuje się dosyć szybko, pomimo nie za dużego wyniku na Google Speed InSight.

monstroid_speed_desktop monstroid_speed_phone

Jednak jak jest powyżej 50 na telefonach i 70 na desktopie, to strony działają zazwyczaj dość szybko i tak jest z szablonem TemplateMonster Monstroid.

Bardzo zachęcam do samodzielnego odkrycia pozostałych funkcjonalności szablonu wordpressa na TemplateMonster. Prezentuje się bardzo nowocześnie, jest miły dla oka i bardzo łatwy w podstawowej konfiguracji pod swoje potrzeby.

 

Kamil Laskowski

Sympatyk systemów otwartoźródłowych. Człowiek z zapałem, doskonale wiedzący, czego chce od życia. W wolnych chwilach uwielbia tańczyć oraz grać na gitarze.