7 podstawowych zasad tworzenia stron internetowych

7 podstawowych zasad tworzenia stron internetowych

Co  zmieniło się na przestrzeni ostatnich latw przypadku tworzenia stron internetowych i na co obecnie musimy zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Strony internetowe przeszły długą drogę. Od bardzo prostych stron wyświetlających najważniejsze tekstowe informacje, do animowanych i w pełni interaktywnych witryn. Jednak wraz ze zmianami zmieniło się podejście do tworzenia stron internetowych. Oto 7 podstawowych zasad, które odpowiednio przemyślane i zaimplementowane gwarantują Twojej witrynie świetlaną przyszłość.

1. Pamiętaj co chcesz przekazać

Wchodzący na Twoją stronę użytkowniki, najczęściej chcą się czegoś z niej dowiedzieć. Tworzenie strony, która nie zawiera przydatnych informacji, treści czy grafik w zależności od typu strony, choćby była arcydziełem wizualnym jak i koderskim nie wiele Ci da. Chyba, że utworzyłeś stronę tylko dla siebie, ale chyba chcesz się podzielić swoją stroną ze światem?

2. Responsywność przede wszystkim

Responsywność stron to cecha, umożliwiająca na dostosowanie się strony do ekranu, na którym jest wyświetlana. Zanim smartphony stały się tak popularne jak obecnie, tworzyło się strony z myślą o dużych ekranach, które charakteryzowały się z góry określoną stałą szerokością. Dzisiaj rozwiązanie to nie zdaje egzaminu, ponieważ tak napisane strony w  urządzeniach mobilnych trzeba przewijać w dwóch płaszczyznach – zarówno poziomo jak i pionowo, co jest bardzo niewygodne dla końcowych użytkowników. Dzisiejszy trend polega na tworzeniu płynnych układów, które dostosowują się do ekranu na którym są wyświetlane – układ strony w wersji na laptop, tablet czy smartphone może się nieznacznie różnić, ale całość będzie dostosowana do urządzenia z pominięciem poziomego, niewygodnego paska przewijania.

3. Scrolluj ale z rozwagą

Bardzo popularny trend, trwający od kilku lat. Można go uznać nawet za dobrą zasadę tworzenia stron. Polega na tym, aby najważniejsze informacje strony można było przescrollować. Jest to bardzo przydatny trend, jednak w przypadku ogromnych stron trzeba pamiętać o umiarze – scrollowanie praktycznie bez końca może przynieść odwrotny skutek, jeżeli nawigacja nie będzie pomagała w poruszaniu się po takiej witrynie. Warto również rozważyć osobne podstrony dla pełnoekranowej gallerii lub blogu.

3. Przyciągająca typografia

Kiedyś bardzo popularne było napakowanie strony ogromem tekstu, 2 a nawet 3 paskami bocznymi i w dodatku reklamą tuż nad lub pod menu. Obecnie jest to największe zabójstwo dla strony, jakie można zrobić. Dzisiaj odchodzi się od nadmiaru informacji tekstowej – często 1 zdjęcie w tle a na nim krótki, zachęcający do wykonania akcji przez użytkownika tekst jest znacznie bardziej efektywny niż kilku stronnicowy elebarat. Oczywiście bez tekstu się nie obejdziemy, dlatego należy odpowiednio przemyśleć rozmieszczenie takich elementów jak nagłówki, odstępy między wierszami w dłuższych fragmentach a nawet odstępy między literami. Bardzo dobrym pomysłem, jest zrobienie makiety przed przystąpieniem do kodowania. W programach graficznych możemy szczegółowo rozmieścić wszystkie elementy strony, wraz z typografią. Łatwiej też zmienić projekt graficzny niż przepisywać połowę strony od nowa w przypadku zmian.

4. Dodaj animacje

Miłym dla oka urozmaiceniem są animacje. Dodanie kilku z nich jest bardzo dobrym pomysłem. I nie chodzi tylko o animacje CSS’owe jak wysuwające się okienka, lecz o coraz częściej wykorzystywane animacje wektorowe.

5. Pamiętaj o różnych przeglądarkach

Obecnie najpopularniejszą przeglądarką jest Chrome, który bardzo dobrze wspiera najnowsze standardy w tworzeniu stron internetowych. Jednak to co działa w Chrome, nie koniecznie może działać w IE czy Edge. Oprócz tego, mamy jeszcze różne przeglądarki dla urządzeń przenośnych. Tworząc stronę pamiętaj, aby sprawdzić jej zachowanie na jak największej ilości urządzeń i przeglądarek jakie masz do dyspozycji.

6. Pamiętaj o wyszukiwarkach internetowych

Nawet najlepiej zaprojektowana strona internetowa o bardzo wartościowej i unikalnej treści nie podbije rynku, jeżeli nie będzie odpowiednio pozycjonowana i widoczna w wynikach wyszukiwarek. Dlatego już na etapie tworzenia, powinieneś pomyśleć nad tytułem, opisem i słowami kluczowymi, pod którymi chcesz pozycjonować stronę. Pamiętaj o umieszczeniu kilku nagłówków i wartościowych treści podkreślających twoje słowa kluczowe. Przydatny tutaj będzie blog. Strona, na której regularnie coś się dzieje jest znacznie lepiej oceniana przez wyszukiwarki.

7. Odchudź i przyspiesz swoją stronę

Właściwie to powinna być zasada numer 1. Jeżeli Twoja strona ładuje się więcej niż kilka sekund, to jest bardzo duża szansa, że użytkownik nie będzie czekał, tylko zamknie kartę i przejdzie do innej. Jest kilka kluczowych zasad, które są przydatne w odchudzaniu stron a są to między innymi minimalizacja rozmiaru zdjęć (włączając w to kompresję po stronie serwera), redukcja zapytań HTTP poprzez łączenie skryptów w 1 duży plik. Przykładowo zamiast kilku skryptów w osobnych plikach, można jest scalić w jeden plik. Przydatne do tego są narzędzia takie jak grunt czy gulp, dzięki którym, możemy cały ten proces zautomatyzować. Wczytywanie asynchroniczne jest również bardzo dobrym pomysłem. Pomocnym narzędziem w przyspieszaniu swojej strony jest PageSpeed Insights.

Mając na uwadze powyższe zasady, z pewnością utworzysz strony internetowe, które będą szybkie, ładne o wartościowej treści i dostosowane do obecnych standardów.

 

Kamil Laskowski

Sympatyk systemów otwartoźródłowych. Człowiek z zapałem, doskonale wiedzący, czego chce od życia. W wolnych chwilach uwielbia tańczyć oraz grać na gitarze.