10 Przydatnych wtyczek do WordPressa na 2015 rok

10 Przydatnych wtyczek do WordPressa na 2015 rok

10 wtyczek do systemu Wordpress, których używam za każdym razem gdy tworzę stronę internetową dla klienta. Przyjrzyj się proszę uważnie tej liście i wybierz wtyczki odpowiednie dla Ciebie.

Siłą systemu zarządzania treści WordPress jest to, że jest bardzo popularny i zawiera niezliczone ilości dodatków. Dodatki te sprawiają, że korzystanie z systemu jest bardziej przyjemne, nasza strona jest szybsza, a pozycja w wynikach wyszukiwania wyższa.

Przedstawiam Ci 10 wtyczek do systemu WordPress, których używam za każdym razem gdy tworzę stronę internetową dla klienta.

Przyjrzyj się proszę uważnie tej liście i wybierz wtyczki odpowiednie dla Ciebie.

1.     BackWPup

wtyczki-BackWPup

Mówi się, że są ludzie, którzy robią kopię zapasową strony i tacy, którzy zaczną ją robić. Nie jednokronie gdy wprowadzałem zmiany na stronie jakiś element nie zadziałał jak należy i doprowadziło to do posypania się całego systemu. Dzięki wytyczę BackWPup wiem, że jestem bezpieczny.  BackWPup tworzy kopie zapasową całej strony w wybranym przez nas miejscu. Taką kopię możemy przechowywać na serwerze, otrzymywać na maila lub utrzymywać na zewnętrznym serwerze typu Dropbox, serwer Amazonu czy Microsoft’u. Osobiście wybieram opcję z przechowywaniem stron na Dropboxie. Dodatkowo dzięki możliwością wtyczki kopia całej strony jest tworzona automatycznie codziennie w nocy, a na serwerze przechowuje ostatnie 10 wykonanych kopii. Serdecznie polecam.

2.     Google Analytics Dashboard for WP

wtyczka-Google Analytics Dashboard for WP

Wtyczka o prostej funkcjonalności. Dzięki niej już po zalogowaniu do WordPressa będziesz mógł zobaczyć statystyki swojej strony internetowej. Będziesz na bieżąco informowany ile osób odwiedza Twoją stronę bez konieczności logowania się do panelu ze statystykami Google.

3.     Yoast WordPress SEO

wtyczka-Yoast

Najczęściej polecana wtyczka. Daje ogrom możliwości, a służy do jednego: aby Twój serwis znalazł się wyżej w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki tej wtyczce będziesz mógł ocenić każdy wpis pod kątem optymalizacji pod wyniki wyszukiwania. Wtyczka oceni każdy z Twoich wpisów i przydzieli mu odpowiedni kolor:

  • zielony – strona dobrze zoptymalizowana,
  • żółta – należy nad nią popracować,
  • czerwona – wszystko źle.

Nie bój się. Wtyczka dokładnie wypunktuje co należy zrobić, aby Twój wpis zmienił kolor z żółtego czy czerwonego na zielony.

4.     All-in-One WP Migration

wtyczki-All-in-One WP Migration

Wtyczka do przenoszenia strony z serwera na serwer. Robi piękne kopie zapasowe. Może nie automatycznie jak wcześniej wspomniany BackWPup, ale za to w pięknym stylu. Utworzenie i przywrócenie kopii zapasowej z All-in-One WP Migration jest dziecinnie proste. Wtyczka zaoszczędza mnóstwo czasu podczas migracji serwisu na inny serwer.

5.     Contact Form 7

Contact Form 7

Najpopularniejsza, najprostsza i najprzyjemniejsza wtyczka do tworzenia formularzy kontaktowych. Ma silną konkurencję w postaci Gravity forms, ale ta w odróżnieniu od konkurenta jest zupełnie darmowa. Tworzenie formularzy z Contact Form 7 jest bardzo proste, a cała wtyczka przetłumaczona jest na język polski.

6.     Wtyczki Disqus i Disqus Comment System

wtyczka-wordpress-strona-Disqus Comment System

Piękniejszy system komentarzy. Jeżeli szablon Twojej strony nie prezentuje komentarzy w tak ładny sposób jakbyś chciał to Disqus i wtyczka Disqus Comment System są dla Ciebie. Dodatkowo system Disqus chroni Twoją stronę przed spamem i niechcianymi komentarzami. Polecam Tomasz Wikło.

7.     WP-Mail-SMTP

Czasami zdarza się, że WordPress ma problem z odpowiednim wysyłaniem maili ze strony. Dzięki wtyczce WP-Mail-SMTP będziesz mógł wysyłać maile ze strony podając swoje dane dostępowe do konta pocztowego np. gmaila. Korzystając z WP-Mail-SMTP będziesz miał pewność, że żadna wiadomość wysłana z Twojej strony internetowej nie trafi do spamu.

8.     Maintenance

strona-wtyczka-Maintenance

Zanim opublikujesz swoją świetną stronę internetową być może będziesz chciał ją pokazać tylko zaufanemu gronu znajomych. Wtyczka Maintenance Ci to umożliwi. Przedstawi piękną stronę powitalną, przekaże informację że strona jest w trakcie przygotowania oraz umożliwi zalogowania się do serwisu, aby wyświetlić pełną wersję witryny.

9.     Polylang

Rewelacyjna wtyczka, która umożliwi Ci przetłumaczenie swojej strony internetowej na inne języki. Będziesz mógł posiadać serwis internetowy w wersji zarówno polsko jak i obcojęzycznej. Posiada płatny odpowiednik, ale Polylang powinien w całości zaspokoić Twoje językowe potrzeby.

10.     Advanced Custom Fields

wtyczki-wordpress

Wtyczka dla bardziej zaawansowanych graczy. Umożliwia dodawanie własnych pół we wpisach. Chciałbyś dodać nowe pole do wpisu? Może informacje o autorze? Nazwę albumu lub filmu który recenzujesz? A może jego rok wydania? Z wtyczką Advanced Custom Fields to banalnie proste. Nie potrzeba wiedzy programistycznej, aby korzystać z dodatku.

BONUS: WTYCZKA NR 11

11.     Duplicate Posts

Wtyczka ultra prosta, ale czasem arcyprzydatna. Duplicate Posts umożliwia… duplikowanie postów! Opcja przydaje się gdy tworzymy podobne podstrony i chcemy zmienić tylko część treści na podstronie, a nie przepisywać całość. Korzystam z niej również gdy przygotowuje dla klienta przykładowe treści i chce przedstawić jak wygląda przygotowana przeze mnie strona internetowa.

Uff.. 10 bardzo przydatnych wtyczek. To już koniec listy. A może jednak nie? Masz jeszcze jakąś wtyczkę, której używasz i możesz polecić czytelnikom bloga? Koniecznie napisz o tym w komentarzu poniżej.

author-image

Tomasz Wikło

Człowiek z informatyczną pasją. Komunikatywny, kreatywny i chętny do podejmowania wyzwań. Specjalista w dziedzinie tworzenia stron internetowych. Z wykształcenia informatyk i ekonomista. W czasie wolnym podróżuje po egzotycznych zakątkach świata.