Darmowe zdjęcia na bloga. Skąd je brać?

Darmowe zdjęcia na bloga. Skąd je brać?

Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga? Publikując treści na blogu warto opatrzyć je ślicznie prezentującą się fotografią. Im ładniejsze zdjęcie tym lepszy odbiór potencjalnego wpisu. Wszyscy wiedzą, że jak Cię widzą tak Cię piszą. Zdjęć w In

Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga?

Publikując treści na blogu warto opatrzyć je ślicznie prezentującą się fotografią. Im ładniejsze zdjęcie tym lepszy odbiór potencjalnego wpisu. Wszyscy wiedzą, że jak Cię widzą tak Cię piszą.

Zdjęć w Internecie są miliony, ale większość z nich opatrzona jest odpowiednimi prawami autorskimi, które rzeczą że wykorzystanie ich bez zgody autora jest nielegalne, surowo ściganie i prawnie zabronione. Jeśli więc nie chcecie pójść do więzienia macie dwie możliwości:

  • kupić zdjęcie
  • zdobyć darmowe zdjęcia.

Zakup

Nikt nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Zdjęcia na blogi są zazwyczaj drogie i jeżeli nie jesteśmy profesjonalnymi grafikami możemy skorzystać z darmowych alternatyw.

Jeśli jednak już naprawdę musimy to do zakupów posłużą nam strony internetowe jak istockphoto.com czy shutterstock.com.

Niech żyje darmocha

Artykuł, który właśnie czytacie jest subiektywnym przeglądem portali oferujących darmowe zdjęcia do użytku na stronach www. Portale uszeregowałem od moich zdaniem najlepszych po te z których korzystam bez sympatii.

Najlepsze portale

Pixabay (http://pixabay.com/pl/) Oczko w głowie tatusia. Piękna wizualnie i łatwa w użytkowaniu strona. Pixabay odnajdzie dla nas zdjęcia zarówno gdy zapytanie wpiszemy po angielsku jak i po polsku. Do pobrania mniejszych zdjęć nie jest wymagana rejestracja. Większość zdjęć posiada licencję CC0 Public Domain czyli naszą ulubioną:

Darmowy do użytku komercyjnego / Nie wymaga przypisania

Co oznacza mniej więcej tyle że zdjęcia umieszczamy na naszym blogu, stronie i nie potrzebujemy podawać nazwiska autora. Jeśli natomiast zdjęcie nam się wyjątkowo spodoba to możemy, ale nie musimy przekazać małą darowiznę dla jego twórcy poprzez stronę i płatności Paypal.

Pixabay to mój faworyt jeżeli chodzi o wyszukiwanie darmowych zdjęć i swoje poszukiwania rozpoczynam zawsze od niego.

pixabay

Free images (http://www.freeimages.com/) – Strona posiada bazę prawie pół miliona zdjęć. Zdjęcia można odnaleźć poprzez wyszukiwarkę. Wyniki są raz lepsze raz gorsze, zawsze opatrzone masą ładniejszych i płatniejszych zdjęć. Strona jest brzydka, a do pobrania plików wymaga rejestracji, ale posiada ogromną ilość zasobów także warto z niej korzystać.

freeimages

Wikipedia Commons (http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page) – Bardzo dobre źródło zdjęć. Taka Wikipedia tylko, że do dzieł multimedialnych. Ze wszystkich znalezionych na niej fotografii możemy korzystać, modyfikować i zarabiać pod warunkiem umieszczenia informacji o autorze.

wikimedia

Flickr (https://www.flickr.com/creativecommons/by-nc-2.0/) – strona ta posiada możliwość wyszukiwania zdjęć na licencji creative commons, która mówi że ze zdjęć można korzystać po napisaniu kto jest autorem oraz do celów niekomercyjnych co oznacza że zdjęć nie można sprzedawać ani umieszczać na produktach stworzonych do sprzedaży jak ebooki czy programy.

Compfight (http://compfight.com/) – świetna wyszukiwarka, która umożliwia przeszukiwanie zasobów Flickr’a w łatwiejszy sposób. Gorąco polecam.

Należy pamiętać aby zaznaczyć w opcjach wyszukiwania rodzaj licencji: Creative Commons oraz, że zdjęcia z górnej części wyników wyszukiwania są płatne.

compfight

PhotoDropper (http://www.photodropper.com/) Wtyczka do WordPress’a, która umożliwia znajdowanie fotografii z Flickr’a  bez wychodzenia z domu, tfu.. cms’a.

Morguefile (http://www.morguefile.com/) – potężna kolekcja zdjęć. Z większości będziecie mogli skorzystać za darmo. Jedynie o co zostaniecie poproszeni to o umieszczenie linka zwrotnego do strony.

Mniej dobre portale

Unsplash (https://unsplash.com/) – bardziej do poprzeglądania, ponieważ nie zawiera wyszukiwarki. Autorzy co 10 dni umieszczają na stronie 10 darmowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości do dowolnego wykorzystania.

http://deathtothestockphoto.com/ – tutaj jeszcze bardziej odmieniona forma. Nie dość, że nie posiada wyszukiwarki to nie zezwala na przeglądanie zdjęć na stronie. Aby otrzymać darmowe zdjęcia należy się zapisać na newsletter i czekać na przesyłki z fotografiami.

Creativecommons (http://search.creativecommons.org/) – strona licencji creative commons. Zawiera wyszukiwarki plików na tejże licencji.

http://www.gratisography.com/ – jeden autor Ryan McGuire dodaje co tydzień nowe darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego. Zdjęcia na licencji nie wymagającej adnotacji o autorze.

http://www.stockvault.net/ – łącznie 51 000 darmowych zdjęć. Strona posiada wyszukiwarkę, co ułatwia poszukiwania idealnej fotografii na bloga.

http://eng.letscc.net/ – wyszukiwarka zasobów na licencji CC.

http://www.freefoto.com/index.jsp – kolejna strona zawierająca darmowe zdjęcia do wykorzystania.

W jaki sposób zaznaczyć informację o autorze?

Jeżeli zdjęcie, którego użyjemy na stronie internetowej posiada licencję Creative Commons należy podać nazwę autora, tytuł fotografii, jeśli to możliwe to link do oryginału oraz zaznaczyć, że zdjęcie zostało opublikowane na licencji CC.

Przykład osadzenia zdjęcia na licencji CC na własnej stronie www:

Zdjęcie autorstwa Bob Mical pt. "Data Center" na licencji CC

Zdjęcie autorstwa Bob Mical pt. “Data Center” na licencji CC

Podsumowanie

Jak widzicie możliwości jest całkiem sporo. Do każdego wpisu na blogu czy artykułu na stronę warto wybrać dobrze prezentujące się zdjęcie bo dzięki niemu zaskarbicie sobie zaufanie i sympatie czytających.

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to możesz udostępnić go swoim znajomym poprzez jeden z portali społecznościowych.

To nie wszystko! Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zgłębić swoją wiedzę o źródłach darmowych zdjęć koniecznie przeczytaj drugą część tego artykułu. Darmowe zdjęcia na bloga. Mniej znane źródła

Jeżeli znasz jeszcze jakieś źródła skąd można brać darmowe zdjęcia, które nie zostały opisane w tym poście to napisz o nich koniecznie w komentarzu.

author-image

Tomasz Wikło

Człowiek z informatyczną pasją. Komunikatywny, kreatywny i chętny do podejmowania wyzwań. Specjalista w dziedzinie tworzenia stron internetowych. Z wykształcenia informatyk i ekonomista. W czasie wolnym podróżuje po egzotycznych zakątkach świata.